برترین مقالات و پایان نامه های دانشجویی - رابطه تعارض کار-خانواده با ویژگی های شخصیتی و ویژگی های شغلی
درباره فروشگاه

موضوعات
گزارشات
تاریخ تاسیس : 1394/11/11
تعداد محصولات اضافه شده : 280
تعداد فروشهای کاربر : 107
افراد آنلاین :
رنک فروش کاربر :
کدهای ویژه
Powered By filefarsi.com

   رابطه تعارض کار-خانواده با ویژگی های شخصیتی و ویژگی های شغلی

م.حضوربخش 1394/10/25 دسته بندی : روانشناسی 0

روان شناسی

با موضوع:(رابطه تعارض کار-خانواده با ویژگی های شخصیتی و ویژگی های شغلی)

فایل در قالب ورد و قابل حذف و اضافه.شامل 90 صفحه

برای رشته های روان شناسی

مقدمه

فرایند ایجاد تعادل در زندگی روزمره به یکی از مباحث مطرح و مهم هزاره سوم میلادی تبدیل شده است.از یک سو تغییرات گسترده در ملاک‌هاي‌ موفقیت و سعادت انسان اهمیت این موضوع را دو چندان کرده و از سوی دیگر تحولات پرشتاب تکنولوژیک موجب شده اند تا افراد برای همگام شدن با این تحولات از برخی ابعاد مهم زندگی خود غافل بمانند و در چنگال پدیده ناخواسته که کار و ... کار،... باز هم کار گرفتار شوند. در عین کار سازمان ها نیز غالباً از مسئولیت خود در قبال زندگی شخصی کارکنان یا چنان که باید و شاید آگاهی ندارند و از انجام آن شانه خالی مي‌کنند. پیامد اسارت در زندگی کاری و غفلت سازمان ها از پرداختن به زمینه‌هاي‌ ایجاد تعادل بین زندگی شخصی و کاری کارکنان تقریباً در همه جا مشهود است. کاهش کارآیی و اثربخشی در عملکرد شغلی، ناتوانی در مدیریت زمان، افزایش استرس و تنش‌هاي‌ روحی

و پایین آمدن سطح علایق کاری و راندمان کارکنان از جمله این پیامدها است. وجود چنین شرایطی موجب مي‌شود تا افراد حتی لذت برخورداری از موقعیت‌هاي‌ خود را به بهانه و بهای تلاش برای کسب      موفقیت‌هاي‌ جدید از دست بدهند و مردم به دنبال کسب موفقیتی جدید باشند که هیچ تضمینی برای ارضاء و احساس لذت از تحقق آن وجود ندارد (سعید علی میرزایی 1385).

        عدم تعادل بین انتظارات مختلف به کار و خانواده غالباً منجر به ایجاد تعارض برای کارکنان مي‌شود (کینوئن، گیورتز و مایونر). به همین دلیل ترکیب مسئولیت ها و وظایف مربوطه به محیط کار باعث مي‌شود که کارکنان درجاتی از تعارض کار به خانواده را تجربه کنند از سوی دیگر در مباحث سازمانی به خصوص ویژگی‌هاي‌ شغلی (مثل تقاضاهای شغلی، کنترل بر کار و حمایت اجتماعی در محیط کار) از عوامل مهم و اثر بخش بر سلامت کارکنان مي‌باشد. بنابراین محققان و مشاوران سازمانی توجه بیشتری نسبت به قبل به این موضوع کرده اند.تا دریابند که چگونه مي‌توان راههایی برای افزایش سلامت کارکنان و کاهش در پیامدهای منفی ناشی از تعارض کار و خانواده و ویژگی‌هاي‌ منفی شغلی بیابند(کارلسون،کاکمر و ویلیامز).

       از آنجائیکه که بشر مدتهاست به کار و تلاش مشغول است، مسئلۀ خانواده نیز همیشه به عنوان بخشی از زندگی ما در کنار کار مطرح بوده است. محیط‌هاي‌ کاری از افراد انتظار دارند که ساعتهای طولانی را صرف کار کنند. بسیاری از خانواده برای ایجاد تعادل و تناسب بین تمام بخش‌هاي‌ زندگیشان تلاش مي‌کنند. کارکردن مي‌تواند یک تجربه مثبت و بسیار ارضاء کننده برای افراد باشد. تجربه نقش‌هاي‌ متعدد و چند گانه از قبیل عضو خانواده و کارمند بودن به طور کلی تجربه­ای سودمند و مفید است. کارکردن حمایت اجتماعی، فرصت‌هاي‌ برای خود اثر بخشی بیشتر و چارچوب گسترده ای از منبع و روی افراد قرار مي‌دهد (بارنت و‌هایدP

      به نقل از رستگارخالد (1385) کار خانواده و نهاد اجتماعی مهم برای هر دو جامعه اند و نخستین لازمۀ حفظ نظم و ثبات اجتماعی و سلامت عمومي‌فرد، عملکرد موزون و کارآمد این دو نهاد است.این امر در جامعه جدید که امکان گسترش نظام نقش اجتماعی برای هریک از اعضای جامعه به نسبت فراهم است و الزامات ساختار اجتماعی و علائق رشد شخصی خواهان بهره مندی از مزایا و فواید انباشت نقش است، واقعیتی اجتناب ناپذیر است .

 


1- Kinnunen & Geurts & Mauno

2- Carlson & Kacmar & Williams

3-Barnett & Hyde


خرید و دانلود | 50,000 تومان

گزارش تخلف به پلیس سایت
مطالب مرتبط