درباره فروشگاه

موضوعات
گزارشات
تاریخ تاسیس : 1394/11/11
تعداد محصولات اضافه شده : 280
تعداد فروشهای کاربر : 107
افراد آنلاین :
رنک فروش کاربر :
کدهای ویژه
Powered By filefarsi.com

   گزارش کار آزمایشگاه مقاومت مصالح

اقدس خانی 1394/05/29 دسته بندی : علوم آزمایشگاهی 0

موضوع : گزارش کار آزمایشگاه مقاومت مصالح

تعداد صفحه : 16

مطلب  مورد نظر با موضوع «گزارش کار آزمایشگاه مقاومت مصالح» و در 16 صفحه تنظیم شده است و در آن به گزارش کار آزمایشگاه مقاومت مصالح پرداخته شده است و  قسمتی از متن در ادامه مطلب آورده شده است:

  • عنوان آزمایش :

 

آزمایش سختی

·       مقدمه:

 

در واقع منظور از سختی فلزات ، میزان مقاومت آن ها در برابر تغییر شکل و فرو رفتن جسم خارجی در آنهاست . سختی فلزات را به وسیله ماشین های سختی سنج اندازه گیری می کنند که اساس کار آنها فروبردن جسمی سخت با فشاری معین در فلز مورد آزمایش است. مقدار سختی فلزات به نوع فلز ، عناصر آلیاژی موجود در آن ، ساختمان و روش های تهیه و عملیاتی که روی آن انجام می گیرد، بستگی دارد؛ برای مثال در فولادها هر قدر مقدار کربن بیشتر باشد، قطعات دارای سختی بالاتری خواهند بود. همچنین در آلیاژهای آلومینیوم ، افزودن عناصری نظیر مس ، سیلیسیم و ... سختی را افزایش می دهد. به هر حال ، میزان سختی فلزات نشان دهنده میزان مقاومت آن ها در برابر عوامل خراش دهنده یا ساینده فلز است.

  

آزمایش سختی فلزات روشی ارزان، ساده، سریع و مفید است و از آزمایش های غیرمخرب به شمار می رود. به این معنا که قطعه در جریان این آزمایش صدمه نمی بیند و به نمونه برداری نیازی ندارد.

به طور کلی، چند آزمایش اصلی برای اندازه گیری سختی وجود دارد که مهمترین آن ها عبارتند از:

1)    آزمایش سختی برنیل BHN که واحد سختی در این آزمایش عدد برنیل است.

2)    آزمایش سختی ویکرز VHN که واحد سختی آن عدد ویکرز است.

3)    آزمایش سختی راکول که معمولاً از دو درجه بندی B برای فلزات نرم و C برای فلزات سخت استفاده می شود.

4)  آزمایش سختی به وسیله دستگاههای سختی سنج قابل حمل و نقل دستی که در این روش به علت ساده و کوچک بودن دستگاه می توان آن را به طور مستقیم بر روی قطعات مورد آزمایش در محل کار قرار داد و سختی نقاط مورد نظر را اندازه گرفت.

اطلاعات به دست آمده از آزمایش سختی یا میزان سختی یک فلز می تواند اطلاعات مفید دیگری را از مشخصات مکانیکی قطعه در اختیار ما قرار دهد. برای مثال فلزاتی که دارای سختی زیادی هستند، معمولاً استحکام کششی بالا ، مقاومت زیاد در برابر سایش و قابلیت انعطاف کمی دارند. مفهوم قابلیت انعطاف کم فلز، بیانگر ترد بودن آن و البته در مواردی می توان به وسیله عملیات حرارتی ( بویژه در مورد فولادها) قطعاتی را بدست آورد که دارای سختی بالا و در عین حال، مقاومت خوب در برابر ضربه باشند.

در روش آزمایش برنیل ، نیروی وارد بر قطعه توسط ساچمه ای از فولاد سخت به قطر 10 میلی متر بر روی سطح قطعه اعمال می شود. قطر حفره ایجاد شده روی نمونه به نرمی و سختی فلز بستگی دارد و آن را می توان با میکروسکوپ اندازه گرفت و از رابطه خاص خود سختی را بدست آورد. البته جدول هایی نیز وجود دارد که با در دست داشتن نیروی اعمال شده ، می توان سختی را به طور مستقیم از روی آن ها بدست آورد.

اگر سختی اجسام از 500 برنیل تجاوز کند ، امکان استفاده از ساچمه های فولادی نیست و باید از روش ویکرز استفاده کنیم. در این روش از فروبرنده های الماسی به صورت هرمی با زاویه راس 136 درجه استفاده می شود. اثر فروبرنده الماس در روی قطعه مورد آزمایش ، در عدد سختی ویکرز برابر نسبت بار وارد شده بر سطح هرم خواهد بود.

در آزمایش راکول (C) یک مخروط الماس با زاویه راس 120 درجه و فشار 150 کیلوگرمی استفاده می شود و عدد سختی راکول در این حالت به طور مستقیم از روی صفحه درجه بندی شده دستگاه قرائت می شود. در آزمایش راکول (B) ، از ساچمه فولادی به قطر  اینچ و فشار 100 کیلوگرم استفاده می شود.

 

نکته مهم در مقیاس عدد راکول ، تقسیم نیرو بر عمق فرورفتگی است و بر این اساس ، واحد آن بر حسب کیلوگرم بر میلیمتر تعیین می گردد.

 

·                                    مشخصات دستگاه سختی ( نوع راکول) :

 

دستگاه راکول دارای یک محفظه وزنه ها است که با توجه به سختی و نرمی نمونه می توان تنظیم کرد که چند کیلوگرم بار بر نمونه وارد شود. اگر از آزمایش راکول نوع C استفاده می کنیم ، دستگاه باید روی 150 کیلوگرم تنظیم شده باشد و اگر نوع  B باشد از بار 100 کیلوگرمی استفاده می شود.

 

در دستگاه راکول با توجه به نوع آزمایش از دو نوع فروبرنده،  الماسی، ( برای حالت C ) با زاویه راس 120 و ساچمه ای، ( برای حالت B ) به قطر  یا  و از جنس فولاد استفاده می شود. مکانیزم دستگاه به صورتی است که به نمونه مورد آزمایش پیش بار 10 کیلوگرم وارد می کنیم ( برای رسیدن به این پیش بار عقربه کوچکی در دستگاه در نظر گرفته شده است ، هرگاه این عقربه به نقطه مشخصی  در روی دستگاه برسد ، یعنی پیش بار Kg 10 به نمونه وارد می شود) و سپس بار اضافی F1 در یک زمان مشخص بر نمونه وارد می شود.

 

دستگاه راکول به نوعی طراحی شده است که عدد سختی را مستقیماً می توان از دستگاه قرائت کرد. به این منظور صفحه مدرج دستگاه با دو رنگ قرمز و مشکی تقسیم بندی شده است که برای آزمایش راکول C از تقسیم بندی قرمز(RHC) و برای راکول B از تقسیم بندی مشکی (RHB) استفاده می کنیم.

صفحه مدرج دستگاه

 

اهرم بارگذاری

 

ساچمه دستگاه و محل قرارگیری نمونه

 

·       نتایج و محاسبات آزمایش:

 

وسایل مورد نیاز: دستگاه سختی سنج از نوع راکول – سمباده – دو نمونه آزمایش از جنس های فولادی و برنجی و زمان سنج

 

روش انجام آزمایش:

 

برای انجام آزمایش نمونه ها را توسط سمباده تمیز می کنیم و بر روی صفحه متحرک و زیر ساچمه دستگاه قرار می دهیم. صفحه متحرک را می چرخانیم تا بالا بیاید و ساچمه روی نمونه قرار گیرد. برای اعمال پیش بار 10 Kg باز هم صفحه متحرک را می چرخانیم تا عقربه کوچک دستگاه  بر روی نقطه قرمز مشخص شده تنظیم گردد. در این حالت اهرم دستگاه را پایین می آوریم و زمان را ثبت می کنیم ، هنگامی که حرکت اهرم دستگاه متوقف شد ، زمان سنج را متوقف می کنیم و پس از بارگذاری عدد سختی را از روی درجه بندی سیاه رنگ دستگاه ( RHB ) قرائت می کنیم.

این آزمایش را برای هر نمونه در مکان های  مختلف تکرار می کنیم.

 

 

نمونه برنجی: 

RHB (Kg/mm)

زمان بارگذاری ( ثانیه)

تکرار

75

17

1

77

18

2

75

19

3

 

نمونه فولادی: 

RHB (Kg/mm)

زمان بارگذاری ( ثانیه)

تکرار

90

19

1

81

19

2

71

17

3

 

·       نتیجه گیری:

 

با توجه به نتایج آزمایش مشاهده می شود که سختی فولاد بیشتر از سختی برنج است و همچنین با توجه به تغییرات عدد سختی در یک محدوده کوچک از نمونه می توانیم نتیجه بگیریم که نمونه مورد آزمایش همگن نبوده است ، به همین دلیل دارای سختی های متفاوت در یک نمونه است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گزارش کار

آزمایشگاه مقاومت مصالح

 

گرداورنده:   

 

               استاد رهنما:               

                                     

  

 

·      عنوان آزمایش :

آزمایش خمش

 

·       مقدمه:

 

مقاومت خمشی تعیین کننده توانایی تحمل نیرو یک تیر است. اگر یک تیر در بین دو اتصال قرار گیرد و نیرویی بر آن وارد گردد و یا بر یک تیر که در سقف یک ساختمان یه کار رفته است نیرویی وارد گردد آن نیرو می تواند موجب تغییر شکل تیر شود و آن تیر تحت تاثیر نیرو خمیده گردد؛ در این صورت گویند آن تیر تحت تاثیر نیروی خمشی قرار دارد.

 

مقاومت خمشی یکی از خواص بنیادی در استفاده از مصالح در کارهای ساختمانی است. اگر بر روی  تیر نیروی متمرکز یا یکنواخت وارد شود ، نیمه بالایی تیر تحت تاثیر نیروی فشاری و نیمه پایین آن تحت نیروی کششی است.

تیر در اثر نیروی اعمال شده ، در سطح بالایی فشرده و سطح پایین آن کشیده می شود و ازدیاد طول می یابد. در اثر تغییر شکل کششی – فشاری در دو سطح ، تیر خمیده می شود. 

 

 

مقدار خمش به عوامل زیر بستگی دارد:

 

محل اعمال نیرو و مقدار آن – فاصله تکیه گاهی که تیر بر آن قرار گرفته است – اندازه سطح مقطع تیر – مدول الاستیسیته تیر ( هرچه مقدار ان بیشتر باشد در یک اندازه معین و نیروی مشخص ، مقدار خمش کمتر است)

 

·       مشخصات دستگاه خمش : 

دستگاه مورد استفاده در این آزمایش مجهز به صفحه ای، مدرج و عقربه ای است که مقدار بار لحظه ای وارده بر نمونه آزمایش را نمایش می دهد و برای اندازه گیری تغییر شکل ( خیز) نمونه از یک گیج با دقت 01/0 میلی متر استفاده می شود.

 

این دستگاه دارای دو تکیه گاه غلطکی است که فاصله آن ها قابل تغییر  است و تیر مورد آزمایش بر روی آن ها قرار می گیرد.                                                                       


در قسمت فوقانی دستگاه، محور بارگذاری قرار دارد که بر روی تیر قرار می گیرد و پس از شروع بار گذاری ، بار تدریجی را به صورت بار نقطه ای بر تیر وارد می کند.

با قرائت های متوالی در بازه های مختلف زمانی از مقدار نیرو و خیر متناظر با آن می توان نمودار نیرو بر حسب تغییر شکل را رسم نمود.

با توجه به محدوده ارتجاعی نمودار و رابطه زیر،  مقدار EI  محاسبه می شود:

 

خطای دستگاه: از جمله خطاهایی که با استفاده از این دستگاه ممکن است بوجود آید ، خطای قرائت نیرو و مقدار خیز از صفحه مدرج نیروها و گیج است . 

محل قرار گیری تیر تکیه گاه های متحرک دستگاه

تکیه گاه ها  و محل قرارگیری تیر در دستگاه خمش

·       نتایج و محاسبات آزمایش:

وسایل مورد نیاز: دستگاه خمش – تیر فولادی I شکل به طول تقریبی یک متر و کولیس جهت اندازه گیری ابعاد مقطع تیر.

 

روش انجام آزمایش:

الف) برای انجام آزمایش نمونه ای از تیر آهن را انتخاب نموده و ابعاد دقیق مقطع  آن را بوسیله کولیس اندازه می گیریم ، و با استفاده از اطلاعات بدست آمده ممان اینرسی تیر را محاسبه می کنیم و با توجه به ممان اینرسی تیر ، نوع و شماره تیر مشخص می شود.                                                                                                                     6/1                                                                                              

  106/9

  5/9

63/6

* ابعاد در شکل فوق بر حسب میلی متر هستند.

محاسبه ممان اینرسی:


خرید و دانلود | 1,600 تومان

گزارش تخلف به پلیس سایت
مطالب مرتبط